Apskatāms. Gleznas, foto, video

Rīgas Galerijā no 1. līdz 26. novembrim skatāma Rituma Ivanova personālizstāde „Exposed / Apskatāms!”. Izstādē līdzās jauniem, kopumā 6 glezniecības darbiem, tiks demonstrēta arī 40 min gara videofilma (mūzikas autors - Kriipis Tulo) un eksponētas 32 fotogrāfijas. Jaunajos darbos Ritums Ivanovs turpina analizēt šovbiznesa un reklāmas industrijas veidotos tēlus, par kuru prototipiem kalpo reklāmas industrijas skaistuma un dzīves stila etaloni (Britnija Spīrsa, Keita Mosa, Linda Evandželista u. c.), vienlaikus tos publiski eksponējot un atkailinot, uz ko norāda daudznozīmīgi interpretējamais izstādes nosaukums.


Rituma Ivanova gleznieciskās intereses objekts šoreiz ir figūra – kails ķermenis ar emocijas atspoguļojošiem žestiem. Raksturīgā svītru tehnika kļuvusi gleznieciskāka, jūtīgāka, vertikālās līnijas – šaurākas, atgādinot daiļrades sākuma posmu (personālizstāde „Būt un skatīties”, Rīgas Galerija, 1999). Mainījies arī mākslinieka īpašais, digitālo tehnoloģiju ekrāniem pietuvinātais kolorīts (zils, zaļš, vēsi sarkanīgs).

Videofilma un fotogrāfijas veidotas kā gleznu tapšanas procesu atklājoši tuvplāni. 20 minūšu garā videofilma ļauj ielūkoties gleznošanas norisē, smalkajās mākslinieka un mākslas darba attiecībās. Savukārt fotogrāfijas, kadrējot gleznu fragmentus, sniedz iespēju abstrahēties no gleznu satura un koncentrēties uz to formālajām vērtībam – triepienu, faktūru, kolorītu.Ritums Ivanovs ir viens no populārākajiem latviešu jaunās paaudzes gleznotājiem. Pēc Latvijas Mākslas akadēmijas absolvēšanas (1994) viņš gadu studējis prestižajā Humbolta Universitātē ASV. Savos darbos mākslinieks apvieno superreālismam raksturīgo realitātes precīzu attēlojumu un fotogrāfijas palielinājuma efektu ar opārta spilgto krāsu vibrējošajām līnijām. Ritums Ivanovs pazīstams kā portreta žanra meistars, kura izcilais zīmētāja talants ļauj vizuāli īpaši precīzi attēlot izvēlēto personu, radot iedarbīgu un emocionāli bagātu tēlu. Noteicošā loma apjoma veidošanā ir gaismai. “Cilvēka seja atklājas gaismā un ēnās,” tā apgalvo pats mākslinieks. 

Māksliniekam raksturīga laikmeta nerva izjūta – darbi, kas radušies ietekmējoties gan no fotogrāfiju, gan televīzijas, gan citu masu mēdiju radītiem tēliem, ir guvuši popularitāti gan Latvijā, gan daudzviet ārzemēs. Rituma Ivanova māksla reprezentē Latviju visās nozīmīgākajās un valstiski organizētajās ārzemju un starptautiskajās izstādēs.


Avots: Rigas Galerija


Iepriekšējā
OPTICAL DIFFUSION Eva Poll galerijā Berlīnē 2004
Nākamā
Rituma sadarbība ar BITE Open Art