“Vērotāja laiks” Kuldīgā

Līdz 26. februārim 2023.g. Kuldīgas Mākslas namā būs skatāma Rituma Ivanova personālizstāde “Vērotāja laiks”. Izstāde, kas ar vērā ņemamu rezonansi sabiedrībā un medijos savu ceļojumu aizsāka 2022. gada sākumā Mākslas stacijā “Dubulti”, turpina savu turneju pa Latvijas pilsētu lielākajām izstāžu zālēm, no kurām nākamā pieturvieta ir Kuldīgas Mākslas nams, kas ar prieku un lepnumu savās telpās uzņem Rituma Ivanova monumentālos formātos iemūžinātos latviešu mākslinieču portretus un virkni mērogos mazāku pēdējā laikā tapušus darbus.

Mākslinieks Ritums Ivanovs ir viens no redzamākajiem un starptautiski atpazīstamākajiem mūsdienu latviešu autoriem, kuram pat savulaik uzticēta valstiski atbildīga misija gleznot divu Latvijas Republikas prezidentu reprezentatīvos portretus, un, kura radošo interešu fokusā žanriski vienmēr ir bijis portrets un materiāltehniskā arsenāla aspektā - jaunas mākslinieciskās valodas un izteiksmes līdzekļu meklējumi, to ģenēzes procesā variējoties no stilistiskas piederības opārta estētikai līdz fotoreālisma precizitātei ar izteiktu akcentu uz vieliskumu un materialitāti.

 Atšķirībā no foto, jeb hiperreālisma, bieži vien bezkaislīgā un formāli dokumentējošā rakstura, Ivanova radītajos portretos svarīga komponente ir tēlojamā subjekta acumirklīgais emocionālais un psiholoģiskais statuss, kas izstādē eksponētajos radošo personību dubultportretos pamato autora izvēli par izejmateriālu izmantot stopkadrus no video intervijām ar māksliniecēm, no kurām katrai ir bijusi noteikta inspirācijas loma autora radošajā dzīvē. 


Maija Tabaka, Inta Ruka, Aija Zariņa, Ieva Iltnere, Džemma Skulme, Vija Celmiņa, Mētra Saberova, Dace Lielā, Helēna Heinrihsone un Ieva Epnere ir mākslinieces, kas katra pārstāv savu laikmetu, stilu un mediju, bet kopā personificē Latvijas mākslas daudzpusīgi spēcīgo sievišķīgo pusi, savukārt mākslinieka pašportetu sērijas pretstata paša autora vīrišķo šķautni un spēju precīzi reflektēt par sevi. Rituma Ivanova mākslā ir svarīgs līdzsvars starp formālo un saturisko, starp feminino un maskulīno, pabeigtību un vispārinājumu, bet vienmēr saglabājot attīstības procesā nojaušamu un neatkārtojamu rokrakstu neatkarīgi no morfoloģiskās medija piederības, - vai tā būtu glezniecība, zīmējums vai tēlnieciski apjomīga forma. 

Kā intervijā Mākslas stacijas “Dubulti” kuratorei Ingai Šteimanei skaidro pats mākslinieks: ““Sarežģītība un vienkāršība nav divas pretējības. Rodoties skaidrībai, izteiksmes līdzekļi pavairojas, nevis samazinās. Portrets ir manas glezniecības centrālais jautājums un kā tāds - visgrūtāk atbildamais. Cilvēkā mēdz būt “liesma” un es to vēroju. Šajā izstādē es portretu iekustinu, izmantojot divus attēlus”.

Izstādes kurators: Raimonds Kalējs.

Izstādi organizē: Kuldīgas Mākslinieku rezidence sadarbībā ar Kuldīgas novada pašvaldību.

Sadarbības partneri un atbalstītāji: Kuldīgas novada pašvaldība, Valsts kultūrkapitāla fonds.

Iepriekšējā
Karalienes Elizabetes II portreta atklāšana
Nākamā
Artsy Viewing Room no 17.01.