Ar zīmolu "Latvietis" Leišmalītes ceļos

Salacgrīvas biedrība "Bibliokuģis Krišjānis Valdemārs" kopš pirmajām darbības dienām ir cieši saistīta ar nu jau plaši pazīstamo zīmolu "Latvietis", ko radījuši jūrnieks Raivis Struncens (EUCOW FONDS) un mākslinieks Ritums Ivanovs. Šis zīmols sakņots jaunlatvieša Krišjāņa Valdemāra leģendārajā plāksnītē pie savas istabas durvīm Tērbatā studiju gados, nu, šķiet, kļuvis vēl populārāks par savulaik, klaida latviešu pazīšanās zīmi "Sveiks!", ko ikviens sevi cienošs tautietis trimdā līmēja uz saviem auto un citiem aksesuāriem.


Tomēr – šis stāsts nav par uzlīmēm, bet gan par pārliecību. Kas mūsdienu jaunietim šodien ir jēdziens "Latvietis"? Kas apdraud mūsu latvietību? Varbūt ar to mēs pārāk bieži uzmācāmies cittautiešiem?

Bibliokuģa projekts "Ar zīmolu "Latvietis" Leišmalītes ceļos", ko atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogramma "Latvijai-100" latvietību saistīs ar mūsu mūžseno jūrniecības arodu. Tieši jūrnieki pasaules plašumos izsenis godam nesuši Latvijas vārdu. Kā to internacionālajās misijās jūrās un okeānos pierādījuši mūsu Jūras spēki – par to tikšanās reizēs stāstīs viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots. Nule kā atzīmēta Latvijas Kara flotes simtgade, un mums ir, ar ko lepoties.

Kad Leišmalītes ceļi jau būs iestaigājušies, Bibliokuģis turp aizvedīs arī savus draugus un domubiedrus – kinorežisoru Jāni Streiču ar "latviskuma stundām" un Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas direktori Ventu Koceri, kura ikdienā glabā simtiem Krišjāņa Valdemāra vēstuļu – arī par brīvbibliotēkas izveidi Ēdolē, kas adresētas Jānim Misiņam.

Bibliokuģis 12. februārī piestās Priekules novadā. Priekules pilsētas bibliotēkā plkst.12.00, Gramzdas pagasta bibliotēkā plkst.14.00 un Kalētu pagasta bibliotēkā plkst.16.00. Lai uzrunātu pierobežā dzīvojošos, īpaši mēģinot sasniegt jauniešu auditorijas apziņu rast ceļu uz patiesām vērtībām caur latvietības stiprināšanu, jūras romantismu un grāmatām, kas, Valdemāra vārdiem runājot, nes gara gaismu, "jo gara gaisma nāk no kuģniecības un rada kuģniecību". Aicināts ikviens interesents. Pasākumi ir bez maksas.

Vieta: Priekules pilsētas bibliotēka, Gramzdas pagasta bibliotēka, Kalētu pagasta bibliotēka (Priekules novads)
Laiks: 12.02.2020
Rada un dara: Biedrība "Bibliokuģis Krišjānis Valdemārs"
Vairāk: LV100

Zīmola Latvietis radītājs EUCOW FONDS, Raivis Struncens, Ritums Ivanovs un Ieva Rēpele. Zīmola vizuālā tēla radītājs ir mākslinieks Ritums Ivanovs. 2015. Latvietis un Latviete idejas mērķis ir popularizēt dažādus vietējos Latvijas ražotājus, amatniekus un vienkārši uzņēmīgus cilvēkus, kas darbojas un rada mūsdienīgus un kvalitatīvus produktus tepat Latvijā, apvienojot tos zem brenda zīmes Latvietis.

No 1854. gada līdz 1858. gadam K.Valdemārs studēja Tērbatas universitātē valsts un tautsaimniecības zinātnes. Pie savām studenta istabas durvīm viņš ar lepnumu piestiprināja vizītkarti ar piebildi "latvietis". K.Valdemārs pirmais no izglītotiem latviešiem atklāti atzina savu tautību un ieteica no tās nekaunēties un neatkrist. Viņa vizītkarte ar vārdu "latvietis" tai laikā bija kaut kas nedzirdēts. Produktus ar Latvietis un Latviete vārdu ir iespējams iegādāties veikalos, kas piedāvā Latvijā ražotu preci, kā arī pie pašu produktu ražotājiem.

Iepriekšējā
Labdarības projekts "Stiprini stipros"
Nākamā
 Gada noslēguma izstāde Bastejā