Plenērs Cēsīs. Ornamenti

Ikgadējs mākslinieku plenērs šogad notiks no 27.jūlija līdz 2.augustam, temats – ornamenti. Plenēru organizē biedrība ArtCēsis un Inese Ciekure un piedalīsies mākslinieki Ritums Ivanovs, Rasmuss Ivanovs, Krišjānis Ivanovs, Reinis Liepa, Ansis Rozentāls, Jānis Blanks, Janis Dukāts, Signe Vanadziņa, Laima Bikše kā arī meistars Dmitrij Laschetko. 27. jūlijā būs Jurģa Šķiltera lekcija "Krāsu, formu un emociju saistījums" un pēc tam ar Dmitrija palīdzību mākslinieki gatavos eļļas/vaska krāsas gleznošanai uz mētāla (alumīnija), attīrīs un gruntēs. Darbnīcu telpas atrodas Cēsīs Raunas iela 13, blakus Cēsu Vidzemes koncertzālei. Glezniecības plenērus un izstādes organizē biedrība "Art Cēsis" ar Cēsu kultūras centra un Vidzemes plānošanas reģiona atbalstu.
Jau tradicionāli, kopš 2012. gada, mākslinieku biedrība "Art Cēsis" ik vasaru pilsētā rīko plenēru profesionāliem gleznotājiem no Latvijas. Biedrības darbībā iesaistījies arī R. Ivanovs ar dēliem Rasmusu un Krišjāni. Latviešu mākslinieks Ritums Ivanovs ir dzimis Cēsīs. Lai arī profesionālo izglītību ieguvis, mācoties un studējot gan Rīgā (Jaņa Rozentāla Mākslas vidusskolā, Latvijas Mākslas Akadēmijā), gan ārzemēs (Humbolta Universitātē, Kalifornijā, ASV), tomēr ikdienas gaitas joprojām saista arī ar Cēsīm, it sevišķi vasarās.
Mākslas dzīve Cēsīs šobrīd sit augstu vilni – rit viens no šīs vasaras krāšņākajiem un plašākajiem festivāliem – Mākslas festivāls “Cēsis 2020”, bet paralēli tam – klusāk, taču ļoti intensīvi, rit ikvasaras Cēsu glezniecības skolas plenērs, kurā piedalās profesionāli mākslinieki, papildinot zināšanas senās glezniecības tehnikās un radot jaunus darbus, kas šogad skatāmi pilsētvides izstādē “Ornamenti”.

Radīšanas nepieciešamība rosina meklēt vietu un laiku, kur piepildīt radošās izzināšanas alkas. Par šādu vietu jau desmito gadu kļuvušas Cēsis, kur notiek seno zināšanu pārcelšana jaunā kvalitātē – biedrības “Art Cēsis” organizētā meistarības pilnveides skola māksliniekiem, kuri vasarās apgūst glezniecības senās tehnikas, padziļinot zināšanas un prasmes.

“”Art Cēsis” ir mākslinieku biedrība, kura rūpējas par gleznotājiem, par notikumiem, par izstādēm, par kultūras procesiem,” skaidro biedrības priekšsēdētāja Inese Ciekure. “Mums ir tā sanācis, ka tieši vizuālajai mākslai, glezniecībai mēs pievēršam vislielāko nozīmi un uzmanību un jau desmito gadu veidojam Cēsu glezniecības skolu.”

Glezniecības meistardarbnīca desmit gadu laikā izaugusi par profesionālu satikšanās vietu māksliniekiem, kuru dzīve bija vai ir saistīta ar Cēsīm. Viņu vidū šogad – Jānis Dukāts, Ansis Rozentāls, Signe Vanadziņa, Laima Bikše, Jānis Šneiders, Ritums Ivanovs ar dēliem, kā arī Jānis Blanks un Reinis Liepa.

Profesionālam māksliniekam plenērs ir iespēja apgūt jaunas prasmes. Gleznotājs Reinis Liepa stāsta: “Man personīgi ir interesanti, kā tā eļļas krāsa pati top, kā tiek sajaukta un kā turas pie metāla, jo šajā plenērā mēs mācāmies gleznot uz metāla – sagatavot, nogruntēt un tad gleznot. Tas ir pats interesantākais, vai tā krāsa turēsies vai neturēsies, vai tā tehnoloģija strādā. Tas man ir pats interesantākais, jo pirms simts gadiem reklāmas arī gleznoja uz metāla, vara plāksnēm, un tā cilvēki radīja reklāmas un lietoja šo tehnoloģiju.”

“Māksliniekiem jāprot uzgleznot tā, lai darbs saglabātos pēc simts, divsimt un vairāk gadiem. Tāpēc māksliniekiem jāzina gleznošanas tehnikas un jāpārvalda tehnoloģijas, lai cilvēki pēc gadu desmitiem saprastu, ko šodien domājuši mākslinieki” – ar šādu pārliecību Cēsu gleznotāju skolas dalībniekus izglīto restaurators un ikonu gleznotājs Dmitrijs Laščetko.

“Mēs esam jau apguvuši savās vasaras skolās olu temperu, enkaustiku, vaska glezniecību, fresku, mācījušies arī akvareļkrāsas paši gatavot. Un šinī gadā mūsu izaicinājums bija paņemt citu virsmu, paņemt metālu, alumīniju, kas ir mūslaicīgs materiāls, un strādāt ar viņu ar ļoti senām metodēm gatavojot eļļas krāsas, un, lai šos darbus var arī izstādīt pilsētvidē,” atzīmē Inese Ciekure.

Visi plenēra darbi, kas gleznoti uz alumīnija plāksnēm, tiek izstādīti Cēsu pilsētvidē – izstādē "Ornamenti" un būs apskatāmi līdz augusta beigām. Vairāk info: LSM

Iepriekšējā
Specifikācija #39. Kuratora izlase
Nākamā
Grupas izstāde Rietumu bankā