Eksperimentālais sānsolis Puttī

No 2017. gada 19. maija līdz 3. jūlijam Mākslas galerijā Putti notiks mākslinieku grupas izstāde „Eksperimentālais sānsolis”, kur pirmo reizi pazīstami mūsdienu latviešu gleznotāji izstādīs savas radītās rotas, bet rotu mākslinieki – savas gleznas. Ar izstādei veidoto gredzenu gleznotājs Ritums Ivanovs turpinājis savā glezniecībā raksturīgo emociju atspoguļojumu un meklējis arī jaunas, no glezniecības atšķirīgas izpausmes formas un simbolus. „Rotaslietā mani fascinē zelta starojuma vieliskums un attēla plastika. Caur rotas veidošanu parādījās jauna dimensija tās koncepcijai. Gredzens ir kā cēlmetāla satikšanās ar gleznu. Metāls man kā jauns materiāls ļāva veidot starojumu, ko gleznā īsti nevar piefiksēt. Vēlējos saules simbolisko jēgu saglabāt formātā, ko varētu nēsāt sev līdzi.”
Šī izstāde māksliniekiem ir sava veida izaicinājums – izkāpt no ierastajiem izpausmes rāmjiem un izmēģināt sevi jaunā radošā formā un izteiksmes valodā. Galerija aicināja māksliniekus būt drosmīgiem un paplašināt savas mākslinieciskās robežas. Eksperimentāls sānsolis, kas var kļūt par aizsākumu arī pavisam negaidītiem tālākiem radošajiem meklējumiem vai arī palikt kā joks un pozitīvu emociju pārpilna dēka.

Latvijā pazīstami gleznotāji runās rotu valodā. Viņi savas domas, emocijas, skatījumu un idejas izteiks rotās – vienā no intīmākajiem mākslas veidiem. Rotas atšķiras no visiem citiem mākslas radīšanas veidiem – tām piemīt tiešs fizisks kontakts ar ķermeni. Ķermenis ir kā vidēja izmēra platība, kura kalpo kā pārvietojama komunikācijas vieta. Mākslinieki iesaistījušies šai komunikācijā un cenšas saprast attiecības, kas pastāv starp rotu un ķermeni. Ķermenis var būt anatomisks, intīms, sociāls, politisks vai simbolisks. Dažkārt tas var būt saturs, dažkārt materiāls. Rotas pamatfunkcija vienmēr būs ķermeņa dekorācija, taču tās var būt arī skulptūras, instalācijas, performances. Zelts, sudrabs, dārgakmeņi, pusdārgakmeņi, pludmales oļi, sveķi, spalvas, ogle, āda, gleznojumi, papīrs un vēl daudzi citi materiāli, kurus mākslinieki intuitīvi izmantojuši, lai izteiktu savus konceptuālos vai formālos nodomus. Tas nozīmē, ka mākslinieki neizvirza kā ambīciju spēju iepatikties visiem. Šīs rotas vairāk liek domāt, iedziļināties, pasmaidīt, tās provocē.

Savukārt rotinieki šoreiz ķersies pie otām.

Rotu radīšana bieži vien pārtop citās mākslas jomās, kā tēlniecība, foto, video un glezniecība. Tāpēc ir jāatzīst, ka mākslas objekta statusu nevar noteikt tikai pēc tā radīšanas tehnikas vai izskata. Šoreiz rotu mākslinieki radīs rotas, kuras būs tikai vizuāli baudāmas.

Izstādē piedalās:

Mākslinieki – Anna Baklāne, Ieva Bondare, Kristians Brekte, Patrīcija Brekte, Diāna Dimza-Dimme, Anna Heinrihsone, Helēna Heinrihsone, Ieva Iltnere, Zane Iltnere, Ritums Ivanovs, Frančeska Kirke, Roberts Koļcovs, Sandra Krastiņa, Daiga Krūze, Paulis Liepa, Ieva Maurīte, Elizabete Melbārzde, Ģirts Muižnieks, Elita Patmalniece, Aivars Vilipsons, Andris Vītoliņš, Paula Zariņa-Zēmane, Vija Zariņa, Kaspars Zariņš, Dace Zilgalve, modes zīmols MAREUNROL’S un rotu mākslinieki – Valdis Brože, Andris Lauders un Guntis Lauders.

Vairāk: Mākslas galerija Putti, Peitavas iela 5-31 Rīga, Latvija
Te arī pasākuma foto

Iepriekšējā
Mākslas mese Context Ņujorkā
Nākamā
Izstāde FELD+HAUS galerijā