“Rotkho”. Made in Latvia

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs sadarbībā ar Dailes teātri un Latvijas spilgtākajiem gleznotājiem atklāj projekta “ROTKHO. Made in Latvia” izstādi. Atklāšanas pasākums un tikšanās ar māksliniekiem un projekta autoriem notiks otrdien, 18. aprīlī, Dailes teātrī.
Mark Rothko, 80x73, oil on canvas, 2023. Autors Ritums Ivanovs

Šogad Rotko centrs svin savu pirmo desmitgadi, kam par centrālo notikumu kļūs 6 Latvijā līdz šim neeksponētu Marka Rotko oriģināldarbu izstādes atklāšana. Zīmīgi, ka tieši pagājušogad, kad Rotko centrs pirmo reizi uz laiku bija atstāts bez mākslinieka oriģināldarbiem, par gada labāko izrādi tika atzīta tieši Lukaša Tvarkovska režisētā luga “ROTKHO”, kuras centrā ir stāsts par viltojumu un oriģinālu, mākslas vērtību un spēju veidot saikni ar mākslas darbu tā dažādajās izpausmēs.

Tādēļ radās doma veidot izstādi pēc izrādes “ROTKHO” motīviem, paplašinot iestudējumu ārpus skatuves robežām, izplešot tā darbību no Rīgas līdz Daugavpilij, no digitāla attēla līdz tā atveidojumam un atveidotā oriģinālam. Izaicinošajam projektam “ROTKHO. Made in Latvia” tika uzrunāti seši Latvijas gleznotāji. Katrs no tiem ir monogrāfiju cienīgs autors, kura darbi veido Latvijas glezniecības vidi. Tās ir izcilas personības, kurām tika piedāvāts iesaistīties avantūrā un veidot Marka Rotko darbu kopijas.

Dalībai projektā “ROTKHO. Made in Latvia” atsaucās Frančeska Kirke, Aleksejs Naumovs, Sandra Strēle, Helēna Heinrihsone, Ritums Ivanovs un Kaspars Zariņš. Vairāku mēnešu garumā katrs mākslinieks veidoja kopiju vienam no Marka Rotko darbiem, kas jau 28. aprīlī klātienē būs apskatāms Daugavpilī. Līdz pat projekta beigām un izstādes atklāšanai vienīgā iespēja izjust atdarināmo darbu ir bijusi šo gleznu digitālā kopija. Tas izaicināja māksliniekus uz atļaušanos interpretēt – ne tikai veidot repliku, bet izpaust savu unikālo māksliniecisko rokrakstu.

Projekta “ROTKHO Made in Latvia” izstāde vienlaikus ir gan slaveno mākslas darbu atdarinājumi, gan autentiski Latvijas nozīmīgāko mākslinieku darbi, kas pilni ar pārdzīvojumu un, atsaucoties uz izrādi, “spēj veidot emocionālu saikni”. Trešā paralēle šim procesam ir Rotko oriģināldarbi Daugavpilī, kurus ieraudzīt varēs tikai, ierodoties klātienē. Tādēļ arī projekta izstādes atklāšana ir tikai posms smalki savītā pasākumu kopumā, kas 18. aprīlī notiks Dailes teātra foajē, nedēļas izskaņā papildināsies ar izrādes “ROTKHO” iestudējumiem teātra Lielajā zālē, bet jau 28. aprīlī, svinot Rotko centra desmitgadi, kulminēs ar mākslinieka oriģināldarbu jaunās izlases atklāšanu Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā.

Pasaulslavenā 20. gs. amerikāņu mākslinieka Marka Rotko (25.09.1903.–25.02.1970.) dzimtā pilsēta ir Dvinska, Krievijas Impērija (tagadējā Daugavpils). Rotko bija nozīmīga figūra pēckara glezniecības attīstībā Savienotajās Valstīs, kas bija cieši saistīta ar Ņujorkas skolu. Līdz ar daudziem sava laika gleznotājiem un tēlniekiem, Marks Rotko nonāca pie pārliecības, ka atpazīstami tēli traucē tiešai mākslas pieredzei. Pamatojoties uz ekspresionisma un sirreālisma tēlainību, viņš visbeidzot attīstīja pats savu stilu, ko var raksturot kā divas vai trīs taisnstūrainas formas, kas ir izvietotas cita virs citas un mijiedarbojas gan savstarpēji, gan arī ar laukumu. Savā vienkāršajā kompozīcijas formātā Rotko spēja radīt spraigas melanholijas vai starojoša mirdzuma caurstrāvotas gleznas. Viņa darbi koncentrējas uz lielu krāsu laukumu ekspresīvo potenciālu un fiziskām sajūtām, kuras rada mirdzošu optisku efektu ieskaujošā gaisotne.

Projektu īsteno Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs sadarbībā ar Dailes teātri.

Kurators: Aivars Baranovskis

Avots: Marka Rotko mākslas centrs

Iepriekšējā
Portrets ir mans Everests / "Ieva"
Nākamā
Izstādes "Raža" atklāšana