Zatlers: parādes portretu gleznošanas tradīcijā ienāks jauns stils

BNS ziņo, ka Bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers (Reformu partija) jau ir redzējis savu mākslinieka Rituma Ivanova gleznoto portretu un ir apmierināts ar rezultātu, kurš ir labāks, nekā eksprezidents bija gaidījis.
„Latvijas prezidenta Valda Zatlera portrets”, autors Ritums Ivanovs, 2012 . gads, izmērs 160 x 99,6 cm., audekls, eļļa

7.12.12, Tvnet: "Zatlers atzina, ka viņu mocījis uztraukums par mākslas darba rezultātu, bet, darba starpposmā apskatot gleznu, viņš ir palicis apmierināts ar redzēto.

«Ja kāds glezno jūsu portretu, vienmēr ir neliels uztraukums par to, kādas sajūtas radīsies. Es esmu pateicīgs māksliniekam Ivanovam, jo glezna ir daudz labāka, nekā biju iedomājies,» viņš teica.

Zatlers norādīja, ka gleznots, stāvot kājās, un portreta tapšanai viņam vajadzējis pozēt gan klātienē, gan piedalīties fotosesijā. Bijušais prezidents ir apmierināts ne vien ar gleznotāja profesionālo meistarību, bet arī nopietno mākslinieka attieksmi un pietāti pret viņu kā personu.

Bijušais prezidents sacīja, ka līdz ar jauna mākslinieka piesaistīšanu līdz šim nelielajā prezidentu parādes portretu gleznošanas tradīcijā ienāks jauns stils, kas Zatleru ļoti apmierina.

«Esmu gleznu mīļotājs, un gleznas man vienmēr ir devušas pozitīvus emociju lādiņus. Šajā gadījumā mans portrets, gleznotāja Ivanova zīmēts, man deva pozitīvas emocijas,» pastāstīja Zatlers.

Viņš piebilda, ka prezidentu portretu gleznošanas tradīcija ir ļoti atzīstama un katrai valstij sava tradīcija ir jākopj, jo katra iestāde grib redzēt savu vēsturisko pēctecību un sajust šīs vēsturiskās saknes.

Pirmās brīvvalsts laika prezidentu – Jāņa Čakstes, Gustava Zemgala, Alberta Kvieša un Kārļa Ulmaņa – portretus 1995.gadā pēc fotoattēliem gleznojis mākslinieks Roberts Muzis. Savukārt 1999.gadā galerijai pievienojās Gunta Ulmaņa, bet 2007.gadā – Vairas Vīķes-Freibergas portreti, kurus gleznoja Miervaldis Polis.

Jau vēstīts, ka Valsts prezidenta kanceleja gandrīz gadu meklējusi piemērotu mākslinieku, kurš varētu gleznā atainot Zatleru, šajā procesā bija iesaistīti arī mākslas eksperti, lai nodrošinātu bijušā Valsts prezidenta portreta gleznojumam augstu māksliniecisko kvalitāti un kultūrvēsturisku vērtību. Galu galā kanceleja šogad aprīlī par Zatlera portreta autoru apstiprināja mākslinieku Ritumu Ivanovu, un glezna viņam jāpabeidz līdz 15.decembrim.

Ivanovs, kurš dzimis 1968.gadā, ir viens no populārākajiem latviešu jaunās paaudzes gleznotājiem. Mākslinieks ir veidojis vairāk nekā desmit personālizstāžu un izstādījis savus darbus starptautiskās izstādēs. Ivanova darbi atrodas ne tikai Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Saeimas mākslas darbu kolekcijās, bet arī Igaunijas Nacionālā mākslas muzeja, Tretjakova (Maskava) galerijas kolekcijās, kā arī privātās mākslas darbu kolekcijās."

10. decembrī NRA ziņo ka "Zatlera portretu uzglabās kopā ar citu eksprezidentu portretiem līdz Rīgas pils remonta beigām. Bijušā Valsts prezidenta Valda Zatlera portrets, kad tas nonāks Valsts prezidenta kancelejas rīcībā, tiks uzglabāts līdz ar citu eksprezidentu portretiem līdz Rīgas pils rekonstrukcijas un restaurācijas beigām. 

Tā kā patlaban nav zināms, kādā interjerā Zatlera portrets atradīsies, tas pagaidām arī netiks ierāmēts, aģentūru LETA informēja Valsts prezidenta Andra Bērziņa preses padomniece Līga Krapāne.

Patlaban portrets atrodas pie tā autora Rituma Ivanova. Vienošanās ar mākslinieku paredz, ka portrets ir jānodod līdz 15.decembrim, bet nepieciešamības gadījumā, lai portretu varētu izstādīt, nodošanas termiņu var pagarināt.

"Tad, kad portrets ar nodošanas-pieņemšanas aktu nonāks Valsts prezidenta kancelejas pārziņā, tas tiks novietots līdzās citiem prezidentu portretiem to uzglabāšanai piemērotā vietā līdz Rīgas pils remonta beigām, kad portreti atkal tiks izstādīti pils telpās," sacīja Krapāne.

Ivanovs ir viens no populārākajiem latviešu jaunās paaudzes gleznotājiem. Mākslinieks ir veidojis vairāk nekā desmit personālizstādes un izstādījis savus darbus starptautiskās izstādēs. Ivanova darbi atrodas ne tikai Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Saeimas mākslas darbu kolekcijās, bet arī Igaunijas Nacionālā mākslas muzeja, Tretjakova (Maskava) galerijas kolekcijās, kā arī privātās mākslas darbu kolekcijās."


Vairāk: TVNET un NRA

Iepriekšējā
Portretists redz vairāk. Intervija.
Nākamā
Diena: Ritums Ivanovs pēta bijušā prezidenta publisko un privāto seju